Hoppa till sidans innehåll

Startlista & Resultat


2018

Startlista - Maraton-SM lör 25/8 (version 3)

Startlista - Maraton-SM sön 26/8 (version 3)

RESULTAT SÖNDAG K2

Maraton-SM 2018

 

 

 

 

Resultat söndag 2018-08-26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H16-K2

 

 

10,7 km

Varv

3

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

 

Klubb

 

Tid

1

Eric Hedin

Jesper Johansson

Karlstad

 

0:47:12

2

Nils Kullman

William Erlandsson

Stockholms PK

 

0:47:21

3

Erik Persson

Axel Haglund

Malmö

 

0:50:24

4

Hugo Lagerstam

Jakob Wahlström

Malmö/Huskvana (UT)

 

0:50:38

5

Didrik Nilsson

Viktor Larsson

Jönköping

 

0:55:42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D16-K2

 

 

10,7 km

Varv

3

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

 

Klubb

 

Tid

1

Signy Carlsson

Luise Sackbrook

Jönköping

 

0:58:37

2

Ida Karlsson

Moa Shaw

Lidköping

 

1:13:13

3

Angelina Ghahremanzadeh

Nora Zbikowski

Jönköping

 

1:22:11

4

Agnes Klahr

Ida Klahr

Huskvarna

 

DNF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H14-K2

 

 

10,7 km

Varv

3

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

 

Klubb

 

Tid

1

Melker Franke

Hugo Johansson

Huskvarna

 

0:53:43

2

David Nilsson

Viktor Nyberg

Kungälv

 

0:55:37

3

Viktor Skagerö

Viktor Andersson

Jönköping

 

0:56:09

4

Axel Andersson

Emil Olsson

Lidköping

 

1:12:18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H12-K2

 

 

3,9 km

Varv

1

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

 

Klubb

 

Tid

 

Alfons Gustafsson

Elton Backer

Huskvarna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D12-K2

 

 

3,9 km

Varv

1

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

 

Klubb

 

Tid

 

Tyra Sivtoft

Moa Nilsson

Lödde

 

 

 

Emilia Nilsson

Linus Nyberg

Kungälv (UT)

 

 

 

Minna Jansberger

Olivia Larsson

Lidköping

 

 

 

Nelly Tyrebrant

Vendela Lövberg

Lödde

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H22-K2

 

 

24,3 km

Varv

7

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

 

Klubb

 

Tid

1

Karl Brodén

William Berg

Nyköping

 

1:55:36

2

Anders Ljungberg

Tryggve Nilsson

Näset

 

1:57:59

3

Hojji Mastani

Reza Nasiri

Näset/Italien (UT)

 

1:58:24

4

Jonny Torstensson

Per Ernström

Bråviken/Örnsberg (UT)

 

1:58:34

5

Anton Wöhrer

Albin Hallberg

Bengtsfors

 

DNS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D22-K2

 

 

20,9 km

Varv

6

 

 

 

 

 

 

Plac

Namn

 

Klubb

 

Tid

1

Rebecka Gustafsson Lönnroth

Thea Sander

Malmö/Nyköping (UT)

 

1:44:21

2

Teresia Uggla

Emma Levemyr

Västkust surfski

 

1:45:14

3

Ellen Edman

Jessica Löf

Tibro

 

1:50:13

4

Jenny Larsson

Camilla Persson

Malmö

 

1:54:49

5

Märta Olsén

Emilia Lundgren

Lidköping

 

DNF

 

 

 

 

 

 

RESULTAT LÖRDAG K1

Maraton-SM 2018

 

 

 

 

 

 

 

Resultat lördag 2018-08-25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass

H16-K1

 

Starttid

10:00

14,1 km

 

Varv

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Nr

Namn

 

 

Klubb

 

 

Tid

1

11

Eric Hedin

 

 

Karlstad

 

 

01:06:48

2

10

Hugo Lagerstam

 

 

Malmö

 

 

01:07:04

3

12

William Erlandsson

 

 

Stockholms PK

 

 

01:07:17

4

13

Nils Kullman

 

 

Stockholms PK

 

 

01:08:39

5

8

Jesper Johansson

 

 

Karlstad

 

 

01:10:47

6

15

Oskar Steen

 

 

Bråviken

 

 

01:11:44

7

17

Axel Haglund

 

 

Malmö

 

 

01:12:10

8

18

Linus Lagmyr

 

 

Katrineholm

 

 

01:14:04

9

5

Erik Persson

 

 

Malmö

 

 

01:14:50

10

3

Erik Djurström Oderbrink

 

 

KK Eskimå

 

 

01:14:59

11

19

Gustav Braxsiö

 

 

Katrineholm

 

 

01:18:21

12

9

Oskar Roos

 

 

Fridhem

 

 

01:20:11

13

20

Jakob Wahlström

 

 

Huskvarna

 

 

01:20:35

14

2

Didrik Nilsson

 

 

Jönköping

 

 

01:23:59

15

21

Zakarias Lundgren

 

 

Lidköping

 

 

01:24:05

16

1

Eric Hedberg Fermsgård

 

 

Lidköping

 

 

01:26:57

17

14

Lukas Schollin-Borg

 

 

Katrineholm

 

 

DNF

18

4

Viktor Larsson

 

 

Jönköping

 

 

DNF

19

22

Erik Backrud

 

 

Nyköping

 

 

DNF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass

D16-K1

 

Starttid

10:05

14,1 km

 

Varv

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Nr

Namn

 

 

Klubb

 

 

Tid

1

37

Elin Nyman

 

 

Lödde

 

 

1:14:42

2

36

Martina Wedebrand

 

 

Lidköping

 

 

1:15:30

3

35

Malin Jonson

 

 

Hindås

 

 

1:16:01

4

43

Matilda Wöhrer

 

 

Bengtsfors

 

 

1:19:38

5

34

Luise Sackbrook

 

 

Jönköping

 

 

1:20:48

6

42

Julia Hansson Norefjord

 

 

Vaxholm

 

 

1:21:03

7

38

Agnes Klahr

 

 

Huskvarna

 

 

1:21:34

8

39

Rebecca Friedman

 

 

Brunnsviken

 

 

1:21:40

9

33

Jasmine Einebrant

 

 

Tibro

 

 

1:22:35

10

32

Ellen Edman

 

 

Bråviken

 

 

1:23:29

11

41

Emelie Birath

 

 

Jönköping

 

 

1:25:02

12

40

Signe Carlsson

 

 

Jönköping

 

 

1:25:23

13

31

Angelina Ghahremanzadeh

 

 

Jönköping

 

 

1:41:17

14

30

Elin Larsson Lundstedt

 

 

Lidköping

 

 

DNF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass

H14-K1

 

Starttid

10:10

10,7 km

 

Varv

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Nr

Namn

 

 

Klubb

 

 

Tid

1

54

Hugo Johansson

 

 

Huskvarna

 

 

00:57:24

2

56

Melker Franke

 

 

Huskvarna

 

 

00:57:30

3

58

David Nilsson

 

 

Kungälv

 

 

00:57:56

4

53

Viktor Skagerö

 

 

Jönköping

 

 

00:58:32

5

57

Adrian Berg

 

 

Nyköping

 

 

00:59:06

6

51

Jacob Djurström Oderbrink

 

 

KK Eskimå

 

 

01:00:27

7

59

Daniel Johansson

 

 

Karlstad

 

 

01:00:46

8

50

Jakob Hedlund

 

 

Lidköping

 

 

01:02:03

9

60

Viktor Andersson

 

 

Jönköping

 

 

01:04:47

10

63

Viktor Nyberg

 

 

Kungälv

 

 

01:05:46

11

61

Axel Andersson

 

 

Lidköping

 

 

01:11:36

12

62

Emil Olsson

 

 

Lidköping

 

 

DNF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass

D14-K1

 

Starttid

10:15

10,7 km

 

Varv

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Nr

Namn

 

 

Klubb

 

 

Tid

1

74

Elin Höglund

 

 

Brunnsviken

 

 

01:00:43

2

75

Yrla Abrahamsson

 

 

Näset

 

 

01:02:50

3

73

Ida Klahr

 

 

Huskvarna

 

 

01:05:50

4

72

Tilde Nilsson

 

 

Malmö

 

 

01:07:16

5

77

Amanda Nordengren

 

 

KS Ägir

 

 

01:10:38

6

71

Nora Zbikowski

 

 

Jönköping

 

 

01:11:25

7

78

Moa Shaw

 

 

Lidköping

 

 

01:12:00

8

79

Milla Lindén

 

 

Nyköping

 

 

01:14:04

9

80

Ida Karlsson

 

 

Lidköping

 

 

01:25:22

10

76

Emelie ferguson

 

 

Örebro

 

 

DNS

11

70

Ida Oderbrink

 

 

KK Eskimå

 

 

DNS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass

H12-K1

 

Starttid

10:20

3,9 km

 

Varv

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Nr

Namn

 

 

Klubb

 

 

Tid

 

85

Elton Backer

 

 

Huskvarna

 

 

 

 

86

Linus Nyberg

 

 

Kungälv

 

 

 

 

87

Linus Nordengren

 

 

KS Ägir

 

 

 

 

88

Axel Olofsson

 

 

Malmö

 

 

 

 

89

Alfons Gustafsson

 

 

Huskvarna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass

D12-K1

 

Starttid

10:25

3,9 km

 

Varv

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Nr

Namn

 

 

Klubb

 

 

Tid

 

90

Lovisa Welander

 

 

Tibro

 

 

 

 

91

Olivia Larsson

 

 

Lidköping

 

 

 

 

92

Vendela Lövberg

 

 

Lödde

 

 

 

 

93

Emilia Nilsson

 

 

Kungälv

 

 

 

 

94

Moa Nilsson

 

 

Lödde

 

 

 

 

95

Nelly Tyrebrant

 

 

Lödde

 

 

 

 

97

Minna Jansberger

 

 

Lidköping

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass

H22-K1

 

Starttid

14:00

24,3 km

 

Varv

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Nr

Namn

 

 

Klubb

 

 

Tid

1

2

Joakim Lindberg

 

 

Finspång

 

 

01:42:40

2

4

Isak Forsberg

 

 

Örnsberg

 

 

01:47:56

3

6

Emil Svensson

 

 

Bråviken

 

 

01:47:59

4

3

Nils Toresson

 

 

Örnsberg

 

 

01:48:05

5

5

Oskar Bladh

 

 

Lidköping

 

 

01:58:54

6

1

Adam Wedebrand

 

 

Lidköping

 

 

01:55:50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass

H18-K1

 

Starttid

14:05

20,9 km

 

Varv

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Nr

Namn

 

 

Klubb

 

 

Tid

1

20

Karl Brodén

 

 

Nyköping

 

 

01:36:55

2

22

Magnus Lindén

 

 

Nyköping

 

 

01:37:28

3

25

William Berg

 

 

Nyköping

 

 

01:39:23

4

23

Anton Wöhrer

 

 

Bengtsfors

 

 

01:39:27

5

21

Joel Brånäs

 

 

Bråviken

 

 

01:47:52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass

D22-K1

 

Starttid

14:10

20,9 km

 

Varv

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Nr

Namn

 

 

Klubb

 

 

Tid

1

10

Julia Seger

 

 

Brunnsviken

 

 

01:46:33

2

12

Jessica Löf

 

 

Tibro

 

 

01:50:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass

D18-K1

 

Starttid

14:10

20,9 km

 

Varv

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Nr

Namn

 

 

Klubb

 

 

Tid

1

36

Rebecka Gustafsson Lönnroth

 

 

Nyköping

 

 

01:50:23

2

31

Thea Sander

 

 

Malmö

 

 

01:50:29

3

34

Paula Sackbrook

 

 

Jönköping

 

 

01:53:07

4

32

Elsa Ohrås

 

 

Malmö

 

 

01:59:11

5

35

Emilia Lundgren

 

 

Lidköping

 

 

02:05:23

6

30

Johanna Hassel

 

 

Lidköping

 

 

02:14:27

7

33

Märta Olsén

 

 

Lidköping

 

 

DNF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass

H35-K1

 

Starttid

14:20

17,5 km

 

Varv

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Nr

Namn

 

 

Klubb

 

 

Tid

1

43

Elis Weslien

 

 

Stockholms KK

 

 

01:22:28

2

42

Fredrik Jansberger

 

 

Lidköping

 

 

01:25:42

3

47

Magnus Ljungberg

 

 

Malmö

 

 

01:26:02

4

46

Reza Nasiri

 

 

Italien (UT)

 

 

01:29:31

5

41

Erik Andersson

 

 

KK Bris

 

 

01:39:46

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass

D35-K1

 

Starttid

14:20

17,5 km

 

Varv

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Nr

Namn

 

 

Klubb

 

 

Tid

1

91

Camilla Vargman

 

 

Näset

 

 

01:41:41

2

90

Lisa Ekdén

 

 

Västkust surfski

 

 

01:48:04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass

H45-K1

 

Starttid

14:20

17,5 km

 

Varv

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Nr

Namn

 

 

Klubb

 

 

Tid

1

52

Jens Thorild

 

 

KK Bris

 

 

01:26:37

2

51

Geert Iven

 

 

Nyköping

 

 

01:31:05

3

50

Jakub Cvach

 

 

Näset

 

 

01:34:17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass

H50-K1

 

Starttid

14:20

17,5 km

 

Varv

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Nr

Namn

 

 

Klubb

 

 

Tid

1

60

Pär Lindén

 

 

Nyköping

 

 

01:22:42

2

62

Jonny Torstensson

 

 

Bråviken

 

 

01:30:11

3

61

Sören Larsson

 

 

Lidköping

 

 

02:12:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass

D50-K1

 

Starttid

14:20

17,5 km

 

Varv

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Nr

Namn

 

 

Klubb

 

 

Tid

1

95

Karen Pflug

 

 

Lödde

 

 

01:39:58

2

94

Anette Nordh

 

 

KK Bris

 

 

01:51:21

3

99

Ewa Levén

 

 

Bengtsfors

 

 

02:22:56

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass

H55-K1

 

Starttid

14:20

17,5 km

 

Varv

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Nr

Namn

 

 

Klubb

 

 

Tid

1

75

Martin Svensson

 

 

Höör

 

 

01:29:48

2

73

Magnus Henriksson

 

 

KK Bris

 

 

01:31:14

3

74

Per Ernström

 

 

Örnsberg

 

 

01:31:47

4

71

Johan Roos

 

 

Fridhem

 

 

01:31:55

5

70

Jerker Olsson

 

 

Kungälv

 

 

01:38:23

6

72

Lars-Inge Fridolfsson

 

 

Näset

 

 

01:39:49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass

H65-K1

 

Starttid

14:30

17,5 km

 

Varv

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Nr

Namn

 

 

Klubb

 

 

Tid

1

84

Ove Emanuelsson

 

 

Tibro

 

 

01:32:31

2

81

Bo Welander

 

 

Hofors

 

 

01:32:40

3

80

Mikael Slotte

 

 

Hofors

 

 

01:33:02

4

82

Göran Matsson

 

 

Delfinen

 

 

01:38:52

 

 

 

2017

SUC Resultat               SUC Startlista  

Maraton Resultat       Maraton Startlista 

 

2016

SUC Resultat

Maraton resultat

2015

Startlista 

Resultat 

 

Uppdaterad: 26 AUG 2018 15:35
Skribent: Pedro P

Postadress:
Näsets PK - Kanot
Alfred Gärdes väg 110
41655 Göteborg

Kontakt:
Tel: 031-403488 Delsjöns Kanotcentral, 031-402237 Kanothuset
E-post: This is a mailto link

Se all info