Hemsidor i Idrottonline stängs ner 2022-12-31. Läs mer
Hoppa till sidans innehåll

Turprogram havskajak 2022


Endast för medlemmar.

Turprogram 2022

Dagstur en helgdag i maj. Mer information kommer.

Långhelgstur Kristi himmelfärdshelgen. 26-29 maj. En klassisk tur någonstans i Bohuslän. “Avrostningstur” i lugnt tempo! Nico sammankallande 0766348124.

Nybörjartur 2-3 juli. Tur med start på Smitten främst avsedd för de som gått nybörjarkurs. Men ett antal erfarna ledare behövs!

Veckotur vecka 28. Klassisk Bohustur. Vi paddlar i högsommarvärme med mycket sol och bad! Sammankallande Janet, tel 0760271749.

Längre tur nästan 2 veckor, v 28 - v 29, i Luleå och/eller Haparanda skärgård. 

Ca. en veckas paddling och ytterligare två resdagar i vardera riktningen.

En tur med paddling i en fin lite annorlunda skärgård jämfört med vad vi är vana vid. Omväxlande bebodda öar med historia och obebyggda öar. Norrländskt växt- och djurliv och en mer öppen skärgård med fina sandöar.

Paddling i ljus sommarnatt, även om vi är söder om polcirkeln så är nätterna ljusa!

Överfarter på upp till 4 km förekommer

En lite mer krävande tur. Sammankallande Carl Magnus, tel 0707626194, Rikard Fredriksson, tel 0702930674.

Sensommarvecka v 32 eller v 33. Område ej planerat ännu. T.ex. Bohuslän, Vänern, Blekinge v 32. Eller Bohuslän med option på Väderöarna v 33 när fågelskydden upphört!

Sensommarhelg torsdag till söndag 1 - 4 september. Troligtvis klassisk Bohustur. Sammankallande Carl Magnus, tel 0707626194

Är du intresserad av ovanstående turer, kontakta sammankallande. Är du intresserad av att leda tur eller önskar turer andra datumar, kontakta någon av oss!

Nico 0766348124.

Janet 0760271749.

Carl Magnus 0707626194

Rikard Fredriksson 0702930674.

Lotta Egnell 0730715358

Edvin 0733205503

Eva H 072-856 66 76

Eva W 0734033757

NPK:s turer är kamratturer, d.v.s, alla hjälps åt med genomförandet och bidrar till säkerheten.

Ullmax - Stöd NPK

 

Näsets PK i
sociala medier

Näset paddlarklubb på Facebook

 

 

 

 

 

 

Postadress:
Näsets PK - Kanot
Alfred Gärdes väg 110
41655 Göteborg

Kontakt:
Tel: 031403488, 031402237
E-post: This is a mailto link

Se all info